*|MC:SUBJECT|*
M e r h a b a !
H e l l o !
  Demet Edeer President
  Volkan Demirci  Vice-president
  Sevim Mete Secretary
  Meral Tekbaş Treasurer
  Özge Özkan  Director- Legal issues
  Emre Akkuş Director- Public relations
  Oğuzhan Altuntaş Director- Reach out
  Efe Berke Evci Director- Website
  Nüzhet Altıok Director- Activity committee relations
Türk-Kanada Derneğinin Değerli Üyeleri ve Dostları,

24 Mayıs, 2020 günü, dernek tarihimizde ilk defa online ortamda gerçekleşen Yıllık Genel Kurul Toplantımızda (AGM) bir ekip olarak seçilerek Türk-Kanada Derneği (TCS) Yönetim Kurulu görevini üstlenmiş bulunmaktan onur duyariz.

Öncelikle, bir önceki dönemde aynı görevi basarılı bir sekilde yürüten değerli arkadaşlarımıza gönüllü çalışmaları ve katkıları için toplumumuz adına teşekkür ederiz.

Covid-19 ile getirilen kısıtlamalar nedeniyle 2020 dönemi TCS Yönetim Kurulu için farklı bir dönem olacaktır. Fiziksel katılım gerektiren büyük ölçekli etkinlikler düzenleyemesek de, sizlerin önerileri ve yaratıcı katkılarıyla toplum olarak iletişim halinde kalmaya ve online ortamda da olsa, kültürümüzü geniş kitlelerle paylaşmaya devam edeceğiz.  

Ayrıca, bu olağan dışı dönemde TCS’nin kurumsal belleğini güçlendirmek ve devamlılığına katkıda bulunmak üzere bazı çalışmalar (örn., kayıtlar, arşivler, yeni BC Dernekleri Yasası’na uyum, web sitesi / sosyal medya platformları, Toplum Dergisi) da yapacağız.

Amacımız, sizlerle iletişimimizi güçlü tutmak, TCS’nin geleceğini birlikte şekillendirmektir. Bu süreçte maddi/manevi her türlü desteğiniz için şimdiden pek çok teşekkürler! Bizim için en kıymetli destek, TCS’ye üye olmanızdır…

Saygılarimizla ve sağlicakla kalın!
TCS Yönetim Kurulu

———————-

Dear Members and Friends of the Turkish Canadian Society,

We are honored to have been elected as a team during the first online Annual General Meeting (AGM) of the Turkish Canadian Society (TCS) on May 24, 2020, to assume the role of the Board of Directors. 

First of all, we would like to extend our thanks on behalf of our community to the valued directors of the outgoing TCS Board, who preceded us with this volunteer effort.  

With restrictions due to Covid-19, the 2020 term will be a unique one for the TCS Board. Even if we will not be able to organize large scale events requiring physical participation, with your ideas and creative contributions we hope to stay in touch as a community and will continue to share our culture with the public at large through virtual platforms.

Also, we will be working towards advancing the organizational memory and continuity of TCS (e.g., records, archives, alignment with the new BC Societies Act, website/social media platforms, Toplum Magazine).

Our goal is to keep our communication strong and to shape the future of TCS together with our community. Many thanks in advance for your moral and financial support through this term! The dearest support for us would be you becoming a TCS member…

Regards and stay safe!
Board of Directors, TCS
          12-Haziran/31-Aralık 2020 tarihleri arasında üye olursanız, 2020 dönemi için ‘üyelik ücreti’ ödemeyeceksiniz.
          If you become a member between Jun-12/Dec-31, 2020 you will not pay ‘membership dues’ for the term 2020.
ÜYE OLMAK İSTİYORUM / I WANT TO BE A MEMBER
ÜYELİK BİLGİLERİMİ GÜNCELLEMEK İSTİYORUM / I WANT TO UPDATE MY INFORMATION
Share Share
Tweet Tweet
Copyright © Turkish Canadian Society of Vancouver.
All rights reserved.
Facebook Facebook
Twitter Twitter
Instagram Instagram
Website Website